01.02.2016 14:15

Příroda z pohodlí domova aneb zelené stěny

Zelené stěny se staly zajímavým fenoménem posledních let. Jsou krásným a originálním doplňkem, který se používá zejména v komerčním interiéru, ale objevují se i v  soukromém interiéru. Vyvolávají v nás pozitivní a optimistické pocity k neokoukání.

Přečtěte si o jejich původu a o tom, jak takový originální prvek může tvořit součást vašeho interiéru.

První zelená stěna vznikla ve 30. letech minulého století v Riu de Janeiru a byla navržena známým architektem Le Corbusierem společně se zahradním architektem Roberto Burle Marxem.

Více však proslavil realizaci vertikálních zahrad francouzský botanik, vědec a umělecký designér Patrick Blanc. Svá umělecká zelená díla tvoří bez použití půdy, která je pouhou mechanickou oporou. Pouze voda a minerály v půdě jsou potřebné k vytváření fotosyntézy spolu se světlem a oxidem uhličitým.

Princip v pěstování vertikálních rostlin spočívá z automatizovaného přísunu zálivkové vody obohacené o živiny. Jedná se o čistou hydroponii. Materiály, které jsou na vertikální stěny používány jsou vysoce kvalitní a dají se vytvořit téměř v jakémkoliv prostoru s odpovídajícími teplotními podmínkami pro pokojové rostliny.

Hydroponické rostliny se pěstují v tzv. vnitřních pěstebních nádobách v keramzitu a živném roztoku.

Dnes již zelené stěny mohou být součástí našeho domova. K realizaci takové stěny je zapotřebí znát umístění rostliny a její náročnost. Ne každá rostlina potřebuje přímé slunce a častou vláhu. 

Pro pěstování zelené stěny rozlišujeme 3 typy denního osvětlení interiéru

  1. interiéry velmi světlé - jsou to interiéry s velkou prosklenou plochou, díky které je vnitřní prostředí velmi světlé a teplé, rostliny v těchto prostorách více transpirují a zvyšují vzdušnou vlhkost. Nejvhodnějšími rostlinnými druhy jsou kaktusovité, Cykas, Agave nebo Beucarnea.
  2. interiéry světlé - vyhovují prakticky většině rostlin.
  3. interiéry tmavé - přísun světla je velmi omezen, rostliny, které je možné v těchto interiérech pěstovat, mají původní stanoviště v podrostu tropických lesů. Vhodné jsou například Aglaonema, Syngonium, Zamioculcas, Kentia atd.

V soukromých interiérech často vznikají menší variace zelených stěn. Do květináče lze zakotvit mřížky ze dřeva, kovu, bambusu či proutí. Ideální jsou pro úponkaté druhy, jako je žumen, či pro ovíjivou voskovku či mučenku. Dobrý efekt také přináší zavěšení rostlin, ať už do prostoru nebo na zeď.

Díky příznivým teplotám, které u nás příliš nekolísají jsou podmínky pro vertikální stěny osvědčené. Rostliny rostou spolehlivě. V případě umístění rostliny s minimálním denním osvětlením lze nedostatek světla nahradit umělým osvětlením, které díky svému složení zajistí fotosyntetický proces v rostlinách. Tak zvané pěstování pod lampou.

Údržba vertikálních zahrad závisí na potřebě konkrétních druhů rostlin a spočívá v odstraňování odumřelých částí rostlin, výměně rostlin, kontrole vlhkosti, kontrole zavlažovacího zařízení a doplnění živin.

Dobrým, originálním a finančně nenáročným nápadem je vytvoření zelené stěny z palet.

Přejeme Vám krásné bydlení a pokud uvažujete ať už o zelené stěně nebo jen o tom, jak přinést zeleň do vašeho interiéru, tak vám s tím rádi pomůžeme.

Fusion, Design and Feng shui

—————

Zpět


Kontakt

Fusion, Design & Feng shui