08.02.2016 15:25

Kouzlo nástěnných světel

Často se v interiérech na nástěnná svítidla zapomíná a řeší se hlavně ta stropní, což je ovšem škoda. Každé světlo má úplně jiný účel, takže vynecháním nástěnných světel se o hodně ochuzujeme. Připravili jsme pro vás pár tipů a ukázek, jak správně nástěnné světlo použít.

Nejprve si shrneme základní rozdíl mezi nástěnným a stropním světlem. Nástěnná svítidla řeší problematiku osvětlení určitého místa, napomáhají k celkovému osvětlení místnosti a přispívají i svým designem do konečného utváření místnosti, takže i to, jak se zde budeme cítit.
Stropní svítidla umisťujeme za účelem celkového osvětlení místnosti zpravidla jako centrální svítidlo, které tvoří hlavní zdroj do celkově produkovaného světla v místnosti. Nepodceňujme
proto důležitost nástěnných svítidel v interiéru a pohrajme si s možnostmi světelného toku a dalších aspektů využití.


Nástěnné svítidlo najde svoje plnohodnotné využití v prostorách s malou světlou výškou nebo v úzkém komunikačním koridoru. Nejčastěji se nástěnná svítidla používají v ložnicích, obývacích pokojích a jídelnách. Zde můžete vidět použití světla v ložnici, kde tvoří velmi příjemné, tlumené osvětlení.

Při vymýšlení umístění nástěnného světla berte v úvahu rozmístění nábytku, polic i obrazů, které by nevhodně směřované světlo mohlo zastínit. Řešením je vést horizontální rozvod pod stropem a ke každému svítidlu zhotovit vertikální přívod shora, protože přímo nad svítidlo se interiérové prvky neinstalují. Pozornost přisazeným svítidlům věnujme nejen designu, ale také světelnému toku, způsobu a intenzitě distribuce světla. U nástěnných svítidel světelné paprsky často dopadají z největší blízkosti na přiléhající stěnu.

Proto se takové světlo v interiéru výrazně uplatňuje a soustřeďuje na sebe pozornost. Oproti stropnímu svítidlu se více přibližuje rovině horizontu očí. Některá nástěnná svítidla mají stupeň krytí proti prachu a vodě IP44, lze je tedy použít jako koupelnová svítidla či venkovní svítidla. Z hlediska úspory energie oceníme nástěnné svítidlo osazené úspornými světelnými zdroji.

V interiéru s nízkým stropem najde uplatnění svítidlo, které svůj světelný tok distribuuje vzhůru, respektive nahoru a dolů. Tím se dojmově prostor zvýší a je tak možné odstranit temnou nevlídnost.

Je třeba mít dopředu rozmyšlenou dispozici rozvržení mobiliáře nebo rozmístění výtvarných děl, které chceme, aby byly nasvětleny. Velmi důležité je, aby světlo celkově zapadlo do kontextu interiéru. Nástěnné svítidlo lze využít pro nepřímé osvětlení směrované ke stropu a doplnit jím hlavní zdroj nebo ho použít jako orientační osvětlení na chodbách a schodištích. Zcela nový rozměr však získá, pokud ho použijeme k cílenému nasvětlení stěny, například chceme-li zvýraznit výtvarná díla nebo barevně akcentovanou výmalbu.

Mnohdy vícezdrojová svítidla pomáhají zvýraznit požadované detaily - materiály, barvy povrchů, solitéry, při zpětném naklopení ke stěně i osvětlovat výtvarné dílo. Každopádně, ale nelze docílit celoplošného rovnoměrného osvětlení. S úspěchem je však možné využít lokální osvětlení nástěnným svítidlem k vytvoření intimnější atmosféry s měkkým střídáním hodnot jasů - vhodné např. pro kavárnu, bar, ale i v bytě.

V každém případě je při navrhování osvětlení nutné mít na zřeteli, že nástěnné svítidlo při nevhodném umístění nebo směrování světelného toku,
zvláště u reflektorových typů, může oslňovat. Není-li možné změnit polohu svítidla a zvolit jiné směrování světelného toku, lze na dané svítidlo použít clonu.

Osvětlení interiéru zásadně ovlivňuje naše pocity a toho lze dobře využít, když potřebujete dosáhnout určitých optických klamů. Například nasměrování svítidla na podlahu vyvolává dojem snížení a ztemnění interiéru. Naopak zatemnění dolních částí a nasvícení horních částí stěn posiluje dojem výšky. Nasvícením výklenku dosáhnete optického zvětšení a posílíte jeho dekorativní funkci.

Pokud máte dotazy k článku, nebo chcete pomoci s vaším interiérem, rádi vám pomůžeme.


Fusion, Design & Feng shui

 

 

 

—————

Zpět


Kontakt

Fusion, Design & Feng shui