21.03.2016 09:15

Koupelna - jedna z nejdůležitějších místností našeho bydlení

Máte rádi relaxaci ve vaně plné teplé vody, k tomu intimní osvětlení, vonná svíčka a sklenička vína? Nebo pro každodenní očistu praktický sprchový kout, kde máte vše po ruce? Ať to či ono, každopádně koupelna je jednou z nejdůležitějších a také technicky nejsložitějších místností našeho obydlí a rozhodně stojí za dostatečně promyšlenou dispozici, rozmístění a typ zařizovacích předmětů, volbu povrchů zda preferujeme obklady nebo zvolíme jinou povrchovou úpravu vhodnou do koupelen jako jsou například stěrky a v neposlední řadě volba osvětlení. My vám zde představíme několik rad, inspirací a typů pro dobré fungování koupelny a její oživení.

Koupelna je nedílnou součástí každého bytu či domu a je přímo spojena s celkovou dispozicí interiéru. Na příjemný vzhled přímo navazuje i ergonomie prostoru. Rozměrům prostoru koupelny musíme podřídit její vlastní vybavení. Kolem každého zařizovacího předmětu by měl být nezbytný prostor, který umožní jeho dokonalé využití.

Pokud nejste zastánci klasického koupelnového nábytku, pak vás jistě osloví využití různých nik, které mají jak funkci praktickou, tak i estetickou. Pakliže do niky nainstalujete led pásek, dosáhnete netradičního efektu v koupelně.

Pokud přemýšlíte o netradičním, vtipném pojetí koupelny, můžete se inspirovat např. zde. I držák toaletního papíru může velice zaujmout a být samotnou dominantou prostoru, jak vidíme na obrázku.

Ne příliš koupelen má možnost denního osvětlení, ale pokud máme tento luxus okna v koupelně, lze prostor oživit zelení. Rostlina koupelně dodá opravdu romantický nádech.

Na osvětlení v koupelně jsou kladeny zvláštní požadavky. Kromě zajištění dostatečného osvětlení totiž musíme dbát i na dodržení elektrické bezpečnosti. Do jednotlivých zón v koupelně je možné umisťovat pouze svítidla vhodných parametrů.

Největší chyby se dělají při osvětlení zrcadel. Nejvhodnější je umístění svítidel nad zrcadlo nebo po jeho obou stranách. Vhodná jsou svítidla s opálovým krytem, která zajišťují rovnoměrné osvětlení a zabraňují oslnění. U použití bodových svítidel si musíte dát pozor na jejich umístění a tvar, neboť jejich světlo by se pak mohlo odrážet v zrcadle.

Pokud preferujeme povrchovou úpravu obklady a dlažbu, pak již při dispozičním řešení je dobré přemýšlet o jejich rozměrech, které pak na zařizovací předměty přímo navazují.

Velice dobrým a zajímavým řešením jsou různé betonové stěrky, které je možné aplikovat v bohaté škále barev a odstínů. Díky svým stylem aplikace budou vždy působit originálně a jedinečně.

A rada na konec. Velmi důležitým pravidlem a předcházení problémů je, aby přívody a odpady vody jednotlivých zařizovacích předmětů byly co nejkratší tedy byly osazeny, co nejblíže k šachtě. Platí především pro sprchové kouty zvláště pokud chceme odtokový žlab zabudovat do podlahy .

Pokud chcete pomoci s vaší koupelnou, rádi vám pomůžeme.

Fusion, Design & Feng shui

 

 

 

 

 

 

—————

Zpět


Kontakt

Fusion, Design & Feng shui